+48 735 585 409 kontakt@martindoe.pl

    Nadwaga u zwierząt to bardzo częsty problem. Co prawda rzadko kiedy do schroniska trafia zwierzę z nadwagą, ale wiele piesków zaadoptowanych z nią kończy. Wiemy, że to często przejaw miłości i chęci obdarowania swojego sierściucha wszystkim, co najlepsze, jednak nadwaga u zwierząt to nie tylko więcej do przytulania. Podobnie, jak u ludzi nadwaga u psa czy kota ma okropny wpływ na jego krążenie, serce i stawy. Mało tego, zwierzęcy kręgosłup jest o wiele bardziej narażony na zwyrodnienia spowodowane przeciążeniem niż ludzki, pionowy kręgosłup.

     Często do otyłości zwierząt przyczynia się zabieg kastracji. Obniża on metabolizm zwierząt, ale to nie zwalnia właścicieli z dbania o zwierzę. Warto zwierzakowi po sterylizacji podawać mniej kaloryczne jedzenie oraz zapewnić więcej ruchu na świeżym powietrzu.

     Pamiętaj, miłość do zwierzęcia to nie tylko spacery, przytulanie i zabawa. Zapewnij swojemu przyjacielowi przede wszystkim zdrowe życie. Tak, jak dbasz o jego pazurki, zęby i regularne szczepienia, zadbaj o jego tuszę. Oczywiście nie każde zwierzę z nadwagą będzie miało od razu problemy ze stawami, kręgosłupem, niewydolność serca i cukrzycę, ale pamiętajmy, że zawsze lepiej dmuchać na zimne i dbać o linie naszego czworonoga.